Hacktrickconf 2015 – Siber Güvenlik Konferansı

Merhaba

Bu tür Siber Güvenlik etkinliği duyurularında hep “Son yıllarda ülkemizde siber güvenlik konusu son derece önem kazanıyor.” gibi cümleler görmeye alıştık. O kadar alıştık ki, internet haberciliği etkinliklerin kalitesinin önüne geçmeye başladı. Şöyle bir örnekle anlatayım; buyrun aşağıdaki tweeti ele alalım.

Görünen o ki, artık siber güvenlik konferansları da bizi heyecanlandırmamakta. Oysa ki Hacktrick konferansı ülkemizde düzenlenen en dikkat çekici etkinliklerin arasına girmeye aday. Neden mi ?

Emek, emek, emek…

Hacktrick, sponsorların konuşmacı olup kendi ürünlerini öve öve bitiremedikleri konferanslardan biri olmaMA adayı. Bunu nasıl sağladıkları işin ekonomik boyutu ile doğrudan alakalı. Bu durumda da deri koltuklarla donatılmış Sabancı Üniversitesi konferans salonunda seminer, açık havada futbol ve paintball turnuvası düzenleyen bir etkinliğin ne denli ciddi bir başarıya aday olduğunun en gerçekçi ispatlarıdır.

EMEA bölgesinde düzenlenen en büyük güvenlik organizasyonu olması beklenen Hacktrick, seminerler, eğitimler, CTF’ler ve yarışmalardan oluşan geniş çaplı bir güvenlik etkinliğidir. Türkiye’nin en saygın, kar amacı gütmeyen bilgi güvenliği topluluğu Octosec tarafından düzenlenen Hacktrick’in, tüm güvenlik meraklılarının ortak buluşma noktası olması bekleniyor.

Eğitimler

Etkinliğin ilk günü hemen hemen hepsi alanında uzman kişiler tarafından ücretsiz -ama kontenjanlı- eğitimler ile başlıyor.Buyrun eğitimlerin full listesi.

//
Akıllı Telefonlarda Zararlı Yazılım Analizi
Zararlı Yazılım Analizi
Hackerlar İçin Python
İleri Düzey Mobil Sızma Testi
Web Exploit Geliştirme
Güvenlik Farkındalığı
Ağ Sızma Testi
Scada Exploit Geliştirme
Bilgi ve İletişim Güvenliğinde Matematiksel Teknikler: Kriptografi
Django İle Web Uygulama Geliştirme

Seminerler

Özellikle ilk defa bu etkinlikle bu kadar kaliteli konuşmacıları bir arada görüyorum. Özellikle uzun zamandır göremediğim sol yanımda ki yakışıklı Süleyman Özarslan’ı ve çete başı Emre Tınaztepe’yi dört gözle bekliyorum.

hacktrick

Listenin farklı yerlerinde oldukları için anti-parantez ifade etmek istediğim Oğuzhan Topgül – “Media Files: New Androids Nightmare” sunumunu ve “Hacking The Gateways ” ile Onur Alanbel‘i kesinlikle kaçırmayın derim. Öteki yandan kuvvetle muhtemel birbirimizin konularına atıfta bulunacağımız Evren Yalçın’ı dinlemeli, Linux Yaz Kampı’nda eğitmen olduğum için mutlu gününde yanında olamadığımdan özürlerimi iletmeliyim :-)

Eğlence

En heyecan verici anlar ise seminerler değil de, etkinlikler olacak gibi. Özellikle para ödüllü CTF yarışması ve Paintball turnuvası eğlencenin dibi olacak gibi.

Hacktrick, zeka, eğlence, heyecan ve biraz da mücadele ortamı oluşturuken pratik ve teorik güvenlik çalışmalarını da katılımcılarla paylaşmak üzere organize edilmiş bir etkinliktir. Geçen yıl 650 kişinin katılımıyla düzenlenen Hacktrick bu yılki hedefini, 1000’in üstünde katılımcıyı ağırlayarak bölgenin en büyük güvenlik organizasyonu olmak olarak belirledi.

Capture the Flag Başvuruları Başladı!

Capture the Flag etkinliğindeki amaç katılımcıların bilgisayar güvenliği odaklı eğitici ve özgün sorularla hazırlanan yarışmamıza katılarak eğlenmelerini sağlamaktır. Takım halinde veya tek kişi yarışılabilir. Takımlar en fazla 3 kişi olacaktır.

Kazanan ilk üç takıma para ödülü verilecektir. Ödüller:

  • 1. TAKIM: 3000 TL
  • 2. TAKIM: 1500 TL
  • 3. TAKIM: 600 TL

Son Katılım: 2 Eylül Çarşamba 23:59

Sonuç

Özetle, sevgili IT sevdalısı Ahmet Sait gibi olmamalı :-)

Hacktrickconf’ta görüşmek üzere..!

http://www.hacktrickconf.com/