Linux Nasıl Öğrenilir ?

Linux Nasıl Öğrenilir ?

Linux nasıl öğrenilir ?

Son 1 yıldır  “Linux nasıl öğrenebilirim ? | Güvenlik alanına nasıl giriş yapabilirim ? | Özgür yazılım düşüncesini çok benimsemekteyim ama linux bilmiyorum.. ” soruları ile karşılaşmaktayım. Bu blog yazısında “benim” düşünceme göre Linux’un nasıl öğrenileceğine değinilecektir.1 – Kill ’em All

Hayatınızda ki tüm işletim sistemlerini silin. Elinizden birden fazla bilgisayar olabilir veya bir bilgisayarda dual boot yaparak “windows ile linux bir arada olsun arada linux öğrenirim oradan” gibi düşünceleri unutun. Linux öğrenilecekse, hayatınızın her yerine linux yerleştirmelisiniz.

2 – Hit the lights

Linux’un birden fazla dağıtımı var. Özellikle Ubuntu ve OpenSUSE çok bilinen dağıtımlar mevcut. Aynı zamanda da linux öğrenebilmek için yararlı olmayan platformlar bunlar. Eğer konu “linux” öğrenmek ise bir çok yönü ile biliyor olmanız gerekmektedir -tabiki gene bana göre-. Ubuntu gibi dağıtımlar bir çok şeyi sizin için yaparlar. Oysa ki en basitinden kaynak koddan derleme yapabilmek ve eksik library’leri kurmak gibi özellikleri bilmek mühimdir. Veya wireless kartınızı yönetecek modül hali hazır kurulumda gelmediğinde gerekli modülü tespit edip insert etmek gibi zevkli konularıda bilmek önemli.

Konu en basitinden ele almak ve sıfırdan öğrenmek ise benim size tavsiyem Archlinux dağıtımıdır. Bu tercihimde ki sebeb ise, çok tatlı bir paket yönetim sisteminin olması ve en en değerli noktası ise “temel” düzeyde kurulumdan ötesini yapmıyor olması. Kurulum sonrası karşınıza aşık olunası “Siyah ekran ve beyaz renkte bir terminal” gelmekte.

Linux öğrenmek == Problem Yaşamak

Archlinux kurulumundan sonra günlük hayatınıza devam ederken ihtiyaçlarınız olacaktır. Bu tür ihtiyaçlar başladığında kendinizi google’da ve archlinux forumlarında bulacaksınız. Bana göre insanın linux üzerinde kendisini geliştirmeye başladığı an burasıdır. Bu nedenle bu yazıyı okuyan tüm arkadaşları aşağıdaki linke davet ediyor ve linux öğrenmeye başlamasını öneriyorum.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners’_Guide