Linux Yaz Kampı 2016 – Siber Güvenlik Kursları

Linux Yaz Kampı 2016 – Siber Güvenlik Kursları

Tarih 2013 yılı, yani bundan tam 3 sene önce, arkadaşım Barkın Kılıç ile muhabbet ederken konusu açıldı. Üniversite öğrencilerine, kamu personellerine, ülkenin dört bir yanından gelen insanlara ücretsiz Linux ve Programlama dersleri veren bir oluşumdan bahsetti. Hadi biz de siber güvenlik kursu açalım ? diye konuştuk. 15 günlük bir siber güvenlik eğitimini direk organize etmeden önce Akademik Bilişim’te butik bir eğitim açacak, orada 4 gün sürecek olan Güvenlik 101 kurusunu tam 101 öğrenciye anlatacaktık.

Dünya dönmeye devam etti, etti, etti… ve tarihler 2014 yılı Haziran dönemini gösteriyordu. LYK ekibi ile iletişime geçtik, zaten Akademik Bilişim döneminde her şey gayet güzel gitmişti. Bir kaç farklı kurs içeriği önerdik. Münakaşalar sonucunda aslında en başta önerdiğimiz ve hep yapmak istediğimiz eğitimden farklı olarak Web Uygulama Güvenliği Ve Güvenli Kod Geliştirme Kursu ‘na karar verildi. İçerik hazırladık. Çantaları topladık ve Bolu’ya doğru yola çıktık. Harika dostluklar, efsane bir tempo ve bir o kadarda da tatil sayılan kamp dönemi yaşadık. Bu döngü 2015 yılı içinde tekerrür etti. Aynı eğitim, aynı arkadaşlar, farklı katılımcılar ile geçti.

Şimdi ise yıl 2016. Linux Yaz Kampı’na farklı bir eğitim ile geliyoruz. En başından beri organize etmek istediğimiz Ağ Güvenliği ve Sızma Testleri konusulu uygulamalı bir eğitim yapıyor olacağız. İki yıldır süre gelen ve bir gelenek halini alan Web Güvenliği sınıfının kapanmadığını da belirtmekte fayda var.

Tarihler

5 – 20 Ağustos 2016, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi

Ağ Güvenliği ve Sızma Testleri

Sektörde görülen “Ethical Hacker” eğitiminden farkı yoktur. Sızma testleri nasıl gerçekleştirilir ? sorusuna 15 gün boyunca, bol bol uygulamalı yapılarak, cevap verilecektir. Katılımcılara teorik bilgi ile boğmak yerine uygulayarak öğretmeyi hedefler. Katılımcıların eğitim süresince dahil olacağı sızma testi laboratuvarının tamamı Mücahit Emin Karadağ tarafından hazırlanmış olup, 50’yi aşkın sanal sunucu gerçek hayatta karşılaşılan güvenlik açıklarıyla doludur. Ortam içerisindeki sunucular çeşitli zorluk seviyesine sahiptir. Ayrıca iki adet belirli senaryolara dayalı topolojiler bulunmaktadır.

Eğitmenler:

Barkın Kılıç
Mehmet İnce
Mücahit Emin Karadağ

Web Uygulama Güvenliği ve Güvenli Kod Geliştirme Kursu

Geçtiğimiz iki yıldır düzenlenen eğitimin içeriği ve hedef tamamiyle aynı.

Eğitmenler:

Ömer Çitak
Mustafa Altınkaynak
Adil İlhan

Başvurular

1 – 15 Temmuz 2016

https://kamp.linux.org.tr/2016/