Logstalgia ile Apache Log Takibi

Merhaba

Bir çok insan apache loglarını takip etmek için tail komutunu kullanmakta. Bu hem grafiksel olarak zayıf, hemde eğlenceli bir yöntem değil! Bu işi oldukça eğlenceli hale getiren bir araç var, logstalgia.

Logstalgia

Logstalgia apache loglarını gerçek zamanlı olarak analiz edip pin pon oyunu ile sizlere sunan eğlenceli bir yazılım. Kaynak kodlarına https://code.google.com/p/logstalgia/ adresinden erişebileceğiniz logstalgia’nın kurulumu oldukça basit.

sudo apt-get install logstalgia

Ben yazılımı kullanırken apache sunucuma kurmak istememiştim. Çünkü opengl gibi kütüphanelere ihtiyaç duymakta. Bu tür kütüphanelerinde web sunucusunda kurulu olması bana mantıklı gelmemektedir. Bu probleme –sync parametresi ile çözüm getirmektedir.

ssh root@182.168.1.2 tail -f /var/log/httpd/mehmetince.net-access_log |logstalgia --sync

Temelde her gelen HTTP talebi bir pinpon topu ile grafiksel olarak gösterilmektedir. Bu topu sunucu tarafından karşılayan çok tatlı bir “bar” bulunmakta :) Gelen talebin türüne ve dönen cevaba göre ise aksiyonlar oluşmakta.

DDoS altında Logstalgia Çalıştırmak

Uygulamanın çalışır halde ki görüntüsünü göstermek, hemde HTTP DDoS saldırısı geldiğinde olanları görebilmek için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneriyorum.