Newrelic ile Sunucu Takibi

Newrelic, 2008 yılında kurulun San Francisco merkezli yazılım analiz firmasıdır. Sunucunuza kuracağınız bir servis ile çalışan ve yazılımınız hakkında veriler elde etmenizi sağlamaktadır.

http://newrelic.com/

We all Data Nerd

Bu slogan ile yola çıkan ve benim gibi herhangi bir pro/business plan’a ihtiyaç duymayan kişiler içinde ücretsiz hizmetleri olan kaliteli bir olan newrelic, kullanıcıları ile olan iletişimi son derece samimi ve kalitelidir.

Sizinde tahmin edeceğiniz üzere, başka bir firmaya ait olan servisi sunucuya kurmak her zaman şüpheli bir durumdur ve güvenmek zordur. Bu noktayı çok iyi kavramış olan Newrelic, tüm servis/plug-in’leri github hesabında açık kaynak kodlu olarak yayınlamaktadır.

https://github.com/newrelic

Newrelic tam olarak ne işe yarar ?

Bu soruya, mehmetince.net adresi örneği üzerinden cevap vereceğim.

Newrelic ile sunucu takibi

www.mehmetince.net adresi bir adet VPS sunucu üzerinde çalışmaktadır. Newrelic servisi ile sunucuda ki RAM, CPU, Disk I/O, Network trafiği ve çalışan diğer servislerin tükettiği kaynak oranlarını monitör edebilme imkanı sunmaktadır. Monitör etmekten kastım, newrelic web arayüzü üzerinden istatistikleri ulaşabilmeyi kast etmekteyim.

Aşağıdaki ekran görüntülerinde, server hakkında görüntülenen verilere ulaşabilirsiniz.

Newrelic ile MySQL takibi

MySQL sunucunuzun CRUD operasyonlarını, replikasyon durumunu veya anlık gelen sorgu sayıları gibi MySQL analizi gibi verileri size sunmaktadır. Bu sayede web uygulama projenizin çalıştığı production ortamında herhangi bir problem, yavaşlama vb durumlar yaşandığında sorunun kaynağını tespit edebilmeniz için harika bir ortam sağlamakta.

MySQL’e özgü Newrelic ekran görüntüsü.

newrelic mysql overview

 

 

Newrelic PHP Application Monitoring

Newrelic’in belkide en güçlü ve en çok işe yarar noktası uygulama monitör servisidir. PHP uygulamanızı monitör ederek, run-time esnasında oluşturulan sorguları, kullanıcılardan gelen taleplere ne kadar sürede cevap dönüldüğü, veya harici servislere gönderilen taleplerin oranına ulaşılabilmektedir.

newrelic application overview newrelic application external services

 

 

Yukarıdaki ekran görüntüleri, Newrelic WordPress uygulaması monitörlerinin sonuçlarıdır.

Newrelic Plug-in Servisi

Newrelic’e plug-in geliştirerek katkı sağlayabilirsiniz. Benim şu anda aktif olarak kullandığım iki tane plug-in mevcut. Newrelic MySQL ve Varnish plug-in’lerini kullanmaktadır. Aşağıdaki listede Newrelic tarafından plug-in desteği verilen belli başlı uygulamaları görebilirsiniz.

 • Postgresql
 • MongoDB
 • RabbitMQ
 • Memcache
 • Haproxy
 • Elasticsearch
 • Cassandra
 • Redis
 • Nginx
 • Microsoft Sql Server
 • Amazon EC2
 • Red Hat Enterprise Linux
 • … ve daha fazlası.

Peki Pro/Enterprise Servisler

Newrelic ile herhangi bir Pro/Enterprise servisi tecrübe etme fırsatım olmadı ama We love data nerds! sloganı ile ücretsiz olarak servisi kullanan bir insana -yani bana- olan yaklaşımlarını şöyle anlatabilirim.

Newrelic’i 1 ay’ı aşkın süre kullandıktan sonra aşağıdaki twitter konuşması yaşandı. Firmaların bu tür sosyal medya tavırları/yaklaşımları harikulade.

newrelic twitter response

Bu twitter konuşmasından 1 hafta kadar önce Zoë Dixon isimli newrelic yöneticisinden yıllık 149$ ücreti olan learnable.com eğitim platformu üyeliği hediye gelmişti. Bu hediyeden 1 gün sonrada aşağıdaki t-shirt’ü ediye olarka göndermeyi tercih ettiler.

newrelic data nerd tshirt

 

Ve ardından newrelic danışmanlarından birisi olan Kerrigan Kemp’ten email aldım. Özetle mailde, nasılsınız mutlu musunuz ? En çok hangi servisimizi seviyorsunuz ? gibi sorular bulunmaktaydı. Bu maillerine, benim gibi sadece free user olarak newrelic’te bulunacak birisi için zamanlarını harcamalarına neden olduğum için özür dilediğim bir mail gönderdim.

Hi Kerrigan

Thank you for your kindly email. I want to say that newrelic is awesome platform in order to observe server and apps.
I’m using newrelic for “app”(1) and “server”(3) monitoring for my personal blog which is about information and system security.For a now I don’t think about use any pro or business plan of newrelic. I’m sorry for taking your time.
Cheers
Normalde mail dönmemesini beklerken aşağıdaki maili aldım. Özetle software development firması sahibi olsam. Newrelic seve seve kullanacağım bir servis olurdu.
Hi Mehmet!

That is great that you are using New Relic for your blog! I just checked it out and it looks like you have been live for about a month…congratulations!! Just curious, how many users do you have visiting your blog on a daily basis?
Best,
Kerrigan