Twitter IP Temelli Engelleme ve Aşma Mantıkları

Merhaba

Ülkemizde yaşanan twitter erişim engellemesi süreci beklenen şekilde sonuçlandı ve artık twitter adresinin hizmet verdiği ip adreslerine erişim engeli getirildi.

Bu yazıya devam etmeden önce, 2. günün sonunda gelinen nokta ve yaşananlar ile ilgili süreci takip etmek için sırasıyla aşağıdaki yazıları okumanızı önermekteyim.

  1. Google DNS’lerinin Yasaklanması ve Alınması Gereken Önlemler

Bugün yaşananlar ise twitter adresine erişim için tek çözümün VPN’lere kalmasını sağlamakta. Artık hangi DNS adresini kullanırsanız kullanın erişim engeline maruz kalınacaktır. Bunun nedeni ise 2. madde de verilen linkte anlatıldığı üzere twitter adresinin hizmet verdiği IP adreslerine erişimlerin engellenmesidir.

Twitter’a erişim engeli konusunda ne kadar arzulu olduğunu ispatlayan “karar mercîleri” popüler VPN servislerine erişimleri engellemediği sürece twitter’a erişim için VPN servisler kullanılabilir.

VPN servisleri, Türkiye’de yaşanan bu sansüre karşı duyarlı davranarak Türkiye ip adreslerine gelen kullanıcıları için ücretsiz premium üyelikler vermektedir. Örnek olarak http://www.cyberghostvpn.com/ firmasını gösterebiliriz.

İşi doğru yapmak

Twitter’a erişim konusunda öncelikle DNS bazlı engelleme, ardından popüler DNS servislerine erişim engeli getirme ve sonrata IP bazlı erişim kısıtı getiren mercilerin, süreci yönetemedikleri görülmektedir. Bu nedenle erişim engeli koymayı unuttukları IP adresleri veya DNS bazında engellemeyi atladıkları web siteleri olduğu düşünülmektedir.

https://mobile.twitter.com

Yukarıda web sitesi, twitter adresinin mobil versiyonu için hazırlanmış bulunmaktadır. Bu adresin DNS’lerde engellenmesi unutulduğu için farklı dns adresleri ile erişim sağlanabilir. Yani DNS adreslerine 4.2.2.1 ve 4.2.2.3 yazılırsa twitter’ın mobil versiyonuna erişim sağlanacaktır.

Screenshot from 2014-03-23 01:17:41

Güncelleme(01:39): t.co Adresi Erişim Engeli

Twitter üzerinden paylaşılan linklerde, linki çok fazla karakterden oluştuğu durumlarda link kısaltma servisi kullanılmaktadır. Twitter bu işlem için t.co adresi ile hizmet vermektedir. Tweet’ler üzerinden gönderilen linklere tıklandığında ilk olarak t.co adresine ulaşılır. Bu noktada twitter’da ki linklere erişimin engellenmesi için t.co adresine IP Bazında erişim engeli gelmiş bulunmaktadır. Bu sayede erişime kapatılacak linkler ile tek tek uğraşılmaktansa, twitter üzerinden paylaşılan tüm linklere erişim engeli gelmiştir.